
Vidensfestival: Fødevarekrise og stigende priser
Fødevarekrise og stigende priser
– hænger det sammen? Hvad kan vi som forbrugere gøre?
Den globale fødevarekrise, der er præget af stigende priser på fødevarer, påvirker både producenter og forbrugere markant.
Som forbrugere kan vi handle mere ansvarligt ved at ændre vores madvaner, støtte lokale producenter og reducere madspild
En global fødevarekrise og stigende fødevarepriser er et alvorligt problem, der påvirker mange mennesker. Krigen i Ukraine, klimaforandringer og pandemien har bidraget til usikkerhed i fødevareforsyningen og prisstigninger. Mange lande er afhængige af import af fødevarer, og manglende adgang til disse kan udløse sult og nød.
Verden er af lave – Vidensfestival 2025 på Holstebro Folkeuniversitet
Der er opbrud i den traditionelle verdensorden. Den regelbaserede orden, som især baserede sig på FN og andre internationale institutioner, er vigende i forhold til en mere rå magtpolitik. Der er krig i Europa, nye aktører som for eksempel Kina og Indien træder frem på scenen, og vores vigtigste allierede USA undergår store politiske forandringer. Mange sidder med en fornemmelse af, at Europa er kørt ud på et sidespor. Men hvor fører udviklingen hen for Danmark, for Norden og for Europa?
Med en række foredrag af fremtrædende forskere i blandt andet politik og historie søger Holstebro Folkeuniversitet svar på disse spørgsmål.
Arrangementet er et samarbejde mellem Holstebro Folkeuniversitet og Holstebro Bibliotek
Dato
11. december 2025
Tid
18.30-20.30
Sted
Holstebro Bibliotek, Kirkestræde 13, 7500 Holstebro.
Pris
50 kr.
Gratis for storkunder og studerende
Oplægsholder
Henning Otte Hansen,
Senior Adviser